19 Aralık 2012 Çarşamba

TANDIR RESTORAN


Türkiye'den, Bakü ziyaretime gelen anne ve babamla gelme fırsatım oldu "Tandır" adlı bu restorana. Bakü’nün merkezinde, İçeri Şehirin girişinde bulunan restoran Azerbaycan milli mutfağının leziz yemeklerini sunmakta olup aynı zamanda "tandır çöreği" ile de meşhur.

Tandır ekmeği (Azerice:Təndir çörəyi, Farsça:naan-e-tanuri ( نان تنوری)) Ortadoğu ve Asya'da sıklıkla yenen, ince ve oldukça gevrek bir çeşit ekmektir. Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukurun içinde pişirilir. Yufka gibi, oklava ile bir buçuk santim kalınlığında açılır. Üzerine un, susam ve su serpilir. Bu bir nevi bulamaçtır. Bundan sonra ekmek, ocağın üzerine yapıştırılarak pişirilir. Yine yufka gibi bol mikdarda hazırlanıp uzun müddet saklanabilir. (vikipedia)

Öyle, çok büyük, şık bir mekan değil, inanılmaz kalabalık ve bu kalabalığın çoğunu da, konumdan dolayı sanırım (kale içi) turistler oluşturmakta, oturmak için yaklaşık 30 dk. kadar beklemek zorunda kaldık. Yemekler gayet lezzetli. Tandır çöreği ise bir harika. Sıcacık, çıtır çıtır tandır çöreği yemek için gidilebilir. 
 
 Tandır çöreğinin nasıl yapıldığını merak edenler için, kısa bir video:
 
 
 
Mekandan fotoğraflar:
 
düşbere çorbası
 

yaprak sarma

azeri baklavası

piti

tandır çöreği

 
kısa notlar: Tandır çöreği/yavaş servis/şehir merkezi/uygun fiyat
 adres: Azneft meydanı yakınlığında, İçeri Şehrin Bulvar taraftan girişinde-bakü 
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder