20 Aralık 2012 Perşembe

LAHANA!!!

AYLARDAN LAHANA AYI!!!

Turpgiller ailesinden faydalı bir sebze:

Potasyum ve C vitamini zengini lahana, turpgiller ailesindendir. Anayurdu bilinmeyen lahananın bazı yabani türlerine Güney Avrupa'da rastlanmıştır. Ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen ve mutfağımızda turşudan salataya, yemekten dolmaya kadar farklı şekillerde kullanılan lahana "kelem" adıyla da bilinir. Lahananın yapraklarındaki, antosiyanın oranı artırılarak kımızılahana, yaprak tomurcuklarının başçıklar şeklinde geliştirilmesiyle de brüksellahanası melezleme yoluyla ve insan eliyle elde edilip üretilmiştir.

Sık tüketilirse:
Lahana, diğer tüm turpgiller gibi bedenin iyot emilimini azaltacağından haftada 2-3 kereden fazla yiyenlerin iyotlu tuz ya da iyot içeren besinler almalıdır.

Besin değeri kaybolmasın:
Lahananın besin değerlerinin kaybolmaması için, satın alındıktan sonra bekletmeden tüketilmesi, keskin bir bıçakla kesilmesi ve uzun süre pişirilmemesi gerekir.

Tazesini seçin:
İyi bir lahananın yaprakları sıkı sarılmıştır ve elinize aldığınızda ağır gelir. Ayrıca yaprakları renk değiştirmemiş ve diridir.

Lahananın sağlığa faydaları:
Lahana vücudun bağışıklık sistemini uyarır, hastalıklara karşı direncini artırır ve bazı bakteri ve virüs türlerini yok eder. Kaynamış ya da özsuyu idrar söktürür, ses kısıklığına ve öksürüğe iyi gelir. Mide, kalınbağırsak akciğer ve deri kanserine yakalanma riskini azaltır. Kansızlığı giderir, kabızlığı önler. Lahana, içerdiği antioksidan maddeler ile kalp hastalıkları ile katarakta yakalanma ve felç geçirme riskini azaltır. Lahana turpgillerin diğer üyeleri gibi bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltır. Lahananın sıkılması ile elde edilen suyu mide ülserine iyi gelir.

100 gram taze lahanada:

BESİNLER VE KALORİ
Kalori 26 Protein 1.3 gram Karbonhidrat 4.4 gram Kolesterol 0 Yağ 0.2 gram Lif 0.8 gram

MİNERALLER
Fosfor 29 mgr Kalsiyum 52 mgr Demir 0.4 mgr Sodyum 20 mgr Potasyum 270 mgr Magnezyum 13 mgr

VİTAMİNLER
A vitamini 130 IU B1 vitamini 0.05 mgr B2 vitamini 0.05 mgr B3 vitamini 0.3 mgr B6 vitamini 0.16 mgr C vitamini 50 mgr E vitamini 0.2 mgr Folik asit 75 mcgr


(sofra dergisi)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder