2 Kasım 2012 Cuma

bu sıralar ne okuyorum!!!


Hayykitap / Yemek Kitabı Dizisi


 Etiket Fiyatı: 25,00 TL (KDV Dahil)
 idefix Fiyatı : 19,68 TL + KDV

  21,25 TL (KDV Dahil)

En nihayetinde "Açlık oyunları" kitabımı bitirip, başlayabildim yeni kitabıma.  Tesadüfen görüp, aldım bu kitabı ve çok beğendim. Geçmişten günümüze, yiyecek ve içecek tarihini anlatıyor. Yemek meraklılarının bir çırpıda okuyabileceği lezzetli bir kitap. Eğer biraz tarih birazda yemek meraklısıysanız tavsiye ederim.

Arka Kapak
"Prof. Zeki Tez bugün sofralarımızı süsleyen birçok gıda ve içeceğin tarihsel kökenlerine iniyor. Okuyucuyu 'lezzetli' ve 'keyif verici' bir tarihi gezintiye çıkarıyor. Bu yolculukta birbirinden ilginç bilgilerle karşılaşıyoruz, enteresan soruların yanıtlarını buluyoruz.

Patates, domates, pirinç, makarna, zeytinyağı, sirke, tuz, şeker, kahve ve çay, sofralarımıza gelene dek hangi tarihsel maceralardan geçti? Tarihte ilk yemek nasıl pişirildi? Tarihin en eski alkollü içkisi nedir? Tereyağını kutsal ayinlerde kullanan uygarlık hangisiydi? Yezidîler niçin lâhana, marul ve ebegümeci yemezlerdi? Halil İbrahim sofrası deyimi nereden gelmekteydi? Muzu dünyaya tanıtan büyük imparator kimdi? Yoğurt yiyenler niçin uzun yaşıyordu? İstanbul'un hangi semti hangi yiyecekle ünlenmişti? Umberto Eco'ya göre 10. yüzyılda en sevilen et yemeği hangisiydi? Patates niçin uğursuz olarak yaftalandı? Vikingler kadeh tokuştururken niçin 'kafatası' diye bağırırlardı? 'Mesih' ile zeytinyağı, Nuh Tufanı ile aşure arasında ne ilişki vardı? Kahveyi ilk kullanan peygamber hangisiydi? 'Sokakta tütün içen, ya Alman ya da casustur' sloganı hangi ülkede yaygınlaşmıştı?

Kitapta bu ve bunun gibi 'meraklısına özel' yüzlerce sorunun cevabı var. Aşçıların, gurmelerin, yeme-içme kültürünün kılcal damarlarını keşfetmek isteyen tarih meraklılarının; aslında yemekle ilgilenen herkesin ilgisini çekeceğinden eminiz."


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder