29 Ekim 2012 Pazartesi

mutfağınız için pratik bilgiler

PRATİK BİLGİLER

Balığın tazeliği nasıl anlaşılır?

Su ürünleri; bağ dokusunun az, yağ asitlerinin yüksek miktarda olması nedeniyle çok çabuk bozulan bir besin maddesidir. Bu nedenle balık alırken tazeliğini çok iyi kontrol etmek gerekir. Genelde bir çok hile ile bayat balıkları  anlayanlara dahi taze balık diye yutturulabiliyorlar. Ancak bayat balıkların bazı özellikleri olur ki, bunları kamufle etmek mümkün değildir. En başta gözler ve katılık durumu. Çok taze balıklarda, gözler parlak ve dışa doğru bombeli olup, göz bebeği genelde büyüktür. Ancak gözlerin bu anlattığım şekilde olmaması, balığın yenmeyecek derecede bayat olduğu anlamına da gelmez, sadece tercih edilmeme kriterini oluşturur.
balıklar Balık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğunlanır ve içeri çöker. Taze balığın solungaçları canlı kırmızı olur. Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Pulsuz balıklar bayatlamaya başladıkça derisinin parlaklığı azalır, karın tarafında buruşmalar oluşur. Pullu balıkların pulları tazeyken gövdeye sıkıca yapışıktır. Elimize pulların gelmemesi gerekir. Taze balığın eti sıkı ve elastiki olup, parmakla bastırıldığında meydana gelen çukurluk anında düzelir. Bayatlamış balıklarda iz kalır.


Balık nasıl saklanmalı?

Saklama süresi 20 saati geçecekse, temizlenip buzdolabına konulmalıdır. Buzdolabının +5 derecelik yerinde 2 gün saklanabilir. Daha uzun süre saklamalar, -18 derecelik derin dondurucularda, veya bağımsız derin dondurucularda yapılmalıdır. Balık dondurulmadan önce, porsiyonlara bölünüp, alüminyum folyo veya asetat ile ambalajlanmalıdır. Ambalajlar önce buzdolabının 0 ile +5 derecelik bölümünde birkaç saat soğutmalı, sonra derin dondurucuya konulmalıdır. Bu işlem sırasında derin dondurucu şoklama konumuna getirilmelidir. Balıklar dondurulmadan önce hafif tuzlanır, böylece diriliğini korur. Dondurulan balıklar çözüldüğünde, tekrar dondurulmamalıdır. İri balıklar buzdolabının normal kısmına alınarak bir gün dinlenerek çözülmelidir. Paket karidesler ise hemen sıcak suya atılabilir. Balığı dondurucuya kaldırmadan önce limon sıkın. Çözüldüğünde oluşan kokunun etkisi çok azalmış olur.

El kokusu

Ellerinizdeki, sarımsak veya balık kokusunu çıkarmak için, kullandığınız bıçağı suyun altında kokan parmaklarınız ile temizleyin. Metal parmaklarınızdaki kokuyu alacaktır. Bıçak yerine, yemek kaşığını veya çatalını kullanabilirsiniz. Farklı bir yöntem ise, ellerinizi tuzla ovalayıp, ardından sabunla yıkamaktır. Kokunun gittiğini göreceksiniz.


Fırınınıza sinmiş kötü kokular için;

Fırınınızın ortasına, yarısı sirke, yarısı su dolu bir tava koyun. Fırınınızı birkaç dakika ısıtın, sonra soğutun.


Kereviz kokusu

Kerevizi ayıklayıp yıkadıktan sonra, bir kap içinde hazırlamış olduğunuz limonlu suda 10-15 dakika bekletirseniz, hem kokusu kaybolur, hemde rengi beyaz olur.


Unlarınızın böceklenmemesi için..

Unlarınızın böceklenmemesi için, kavanozunun içerisine bir adet defne yaprağı koyun.


Yemek tuzlu olduysa

Yemek tuzlu olursa, yani tuz miktarı fazla geldi ise, kabukları soyulmuş patatesi birkac parçaya kesip, yemeğin içine atınız. Patates, yemeğin fazla tuz miktarını emecektir.


Yumurtanın dağılmaması için ne yapmalı?

Suya kırarak pişirdiğiniz yumurtanın (cılbır yemeği) dağılmaması için, içine 1 yemek kaşığı sirke koyun.


Yumurtanın taze olup olmadığını anlamak için..

Bir kabın içine tuzlu su doldurup, yumurtayı suya bırakın. Yumurta kabın dibinde yatay halde duruyorsa, tazedir, suyun üzerinde ise, bayattır.


Yumurtaları ayırmak

Pişirip sakladığınız yumurtaları, çiğ yumurtalarla aynı yere koyuyorsanız, bunları ayırmanın en kolay yolu çiğ yumurtalar döndürdüğünüzde kolaylıkla dönmezken, pişmiş yumurtalar kendi ekseni etrafında rahatlıkla dönerler.
Kabarık bir omlet yapmak istiyorsanız..

Bir çorba kaşığı suyun içerisine, bir çay kaşığı mısır unu karıştırın. Hazırladığınız karışımı, yumurtaya ilave edin. Böylece kabarık bir omlet yapmış olacaksınız.


Yumurtayı kolay soymak için

Katı haşlanan yumurtaları kolayca soymak için, kaynar sudan çıkardıktan sonra hemen soğuk suya tutun ve bir süre soğuk suda bekletin. Su kabuğun gözeneklerinden girerek soymayı kolaylaştırır.


Kaynamış yumurtayı keserken..

Katı yumurtayı parçalamadan kesmek için, kullanacağınız bıçağı, sıcak suyun içinde ıslattıktan sonra kesin. Yumurtanın dağılmadığını göreceksiniz.


Yumurtayı hemen kırın

Buzdolabından çıkardığınız yumurtanın akı ve sarısının birbirine karışmaması için hemen kırın.


Çatlak yumurtayı haşlarken..

Çatlamış bir yumurtayı haşlamak için, çatlak yerine bir dilim limon sürünüz, sonra yumurtayı bir kaşığın içine koyarak, kaynayacağı suyun içine bırakınız (su kaynar olmayacak). Su kaynamaya başladıktan 5 dakika sonra çatlak yumurtanız hazır.


Rafatan

Rafadan pişireceğiniz yumurtaların çatlamaması için, kabın içine bir fincan tabağı koyun veya kaynatma suyuna bir çorba kaşığı sirke koyun.


Yemeğiniz taşmasın

Yemeğin taşmaması için, tencerenin ağzına zeytinyağı sürün, bu şekilde yemeğinizin taşmasını önleyebilirsiniz.


Patlıcanın lezzetini arttırın

Patlıcan yemeğinizin daha lezzetli olması için, tuzlu suda en az 15-20 dakika bekletin. Veya üzerine tuz serperek kağıt havlu üzerinde bekletin, çıkan kahverengi suları sildikten sonra pişirin.


Azami su ile pişirin!

Yemeğinize, baştan çok fazla su koymadan pişirin. Bazı sebzeler çabuk pişebilir veya çok sulu olabilir. O zaman su miktarı fazla olacağı için yemeğiniz lezzetli olmayabilir.


Sıcak su ilave edin

Yemeğe ilave edeceğiniz suyun soğuk olmaması gerekiyor. Ilık veya sıcak su ilave edin, soğuk su yemeğin lezzetini yok eder.


Tereyağ kullanın

Tereyağ ile pişen yemek, margarin ile pişen yemekten çok daha lezzetli ve daha sağlıklı olur.


Yemek pişirirken dikkat ediniz

Yemeklerinizi pişirirken ısıyı önce yüksek tutun. Kaynama noktasına geldikten sonra ateşi kısın. Kısık ateşte pişen yemek daha lezzetli olur.


Susam yağı

Evinizde mayonez yaparken: Zeytinyağ yerine susam yağı kullanın. Mayonezinizin daha uzun zaman bozulmadığını göreceksiniz.


Zeytinyağlılar

Zeytinyağlı yemeklerinizi bir gün buzdolabında bekletip, ertesi gün tüketirseniz çok daha lezzetli olur.


Eti pişirmeden önce..

Etin yumuşacık olmasını istiyorsanız eti pişirmeden önce, limon suyuna bulayıp bekletin. Veya pişirirken bir kaç damla limon suyu ekleyin, et daha yumuşak ve lezzetli olur.


Etlerinizi kızartmadan önce..

..muhakkak tavadaki yağın kızgın, (Kızarmada ideal ısı, 175-195°C dir) etin oda sıcaklığında olduğundan emin olun. Etleri sürekli çevirmeyin ki kurumasın.


Kıyma

Kıymalı yemeklerinizde orta yağlı kıyma kullanın. Yemeğinize zaten ekleyeceğiniz sıvı veya katı yağı böylece az tutabilirsiniz. Kıymadaki yağ, yemeğinize lezzet katar.


Kalıbından çıkmıyor ise..

Pişirdiğiniz kek, kalıbından çıkmıyor ise, kabın altına ıslak bir bez yayarak biraz bekletin!


Haşlama suyuna bir miktar süt

Karnabaharın haşlama suyuna bir miktar süt katarsanız kar gibi beyaz olduğunu, hem de kötü kokmadığı fark ederisiniz.


Salçanın bozulmaması için..

Kullandığınız salçaların bozulmamasını istiyorsanız, üzerini düzleyerek biraz zeytin yağı ilave edebilirsiniz, bu sayede salçayı uzun süre saklayabilirsiniz.


Cam kavanoz

Pirinç ve bakliyatların saklanması için cam kavanozları tercih edin. Sarımsakların daha çabuk ezilmesi için, sarımsaklarınızı bir cam kavanoz içersinde buzdolabında muhafaza ediniz.
 


Sarımsaklarınızı daha verimli kullanın!

Sarımsaklarınızı her zaman elinizin altında hazır bulundurmak istiyorsanız, kabuklarını soyduktan sonra, bir kavanoza doldurup, üzerine zeytinyağı koyarak, muhafaza edebilirsiniz. Ayrıca sarımsaklı yağı yemeklerinizde, salatalarınızda kullanın, ayrı bir lezzet katacaktır.


Domatesi soyarken..

Domatesi kolay soymak için, bıçağın sırtıyla kabuklar, soyulacak yönün tersine sürtülür veya kaynar suda bir dakika bekletilir.


Tuzlu suda yıkayın

Sebzeleri tuzlu suda yıkamayı alışkanlık haline getirin. Tuzlu su sebzeleri daha etkili ve çabuk temizler.


Sosislerin patlamaması için..

Fırın yada ızgaraya koymadan önce, soğuk süte batırmanız yeterli olacaktır.


Kuş üzümlerini ayıklamak için..

..onları bir avuç unla ovuşturunuz ve kalın delikli bir süzgece atınız. Unla beraber çöplerde düşer.


Balın saf olup olmadığını anlamak için..

..baldan bir kaşık alıp, soğuk suda ezin. Su beyazlaşacak olursa, içinde un veya nişasta var demektir.


Biraz un..

Soğanların üzerine biraz un serpilirse kavururken kararmaz.


Mantar temizleme

Mantarı hiçbir zaman yıkamayın. Yıkanan mantar su çeker ve lezzetini yitirir. Mantarı küçük mantar fırçası ile, veya bir bez parçası ile fazla bastırmadan silerek temizleyin.
Mantar sotelenirken..

.tencerenin kapağı açık olursa, hem mantarların suyunu vermesi hem de kararması önlenir.


Biraz karbonat

Süte biraz karbonat atarsanız hem çabuk bozulmaz hem de kolay hazmedilir.


Fasulyeler sert mi kalıyor?

Uzun süre pişirildiği halde yumuşamayan fasulyenin içine yarım kahve kaşığı karbonat koyarsanız, hem daha çabuk pişer, hem daha yumuşak olur.


Ekmeğin küflenmemesi için..

Ekmeğinizin küflenmemesi için, ekmek kutusuna biraz tuz koyun.


Cam tencerede yemek pişirirken..

..kapağın buharlaşmaması için iç yüzeyi limon kabuğu ile silin.


Pilavınızı tekrar ısıtırken

Pilavınızı tekrar ısıtırken bir kabın içine su koyup bu kabın üzerine pilav tenceresi koyularak ısıtılırsa pilav taneli kalır tazeliğini muhafaza eder.


Sütü ocağa koymadan..

..tencere soğuk suyla çalkalanırsa süt kaynarken dibine yapışmaz.


Yoğurt ekşirse...

Süzme yoğurdunuz ekşirse, içine su koyup tekrar süzün. Ekşiliğinin gittiğini göreceksiniz.


Buz dondururken:

Suyu kaynatın, soğuyunca buz kalıplarına koyup dondurun. Buzlar daha canlı kristal gibi görünür.Kaynamış suda oksijen azalır.. Buda buzun mat görünmemesini sağlar.


Kesik Limonu nasıl saklarsınız :

Küçük bir tabağa toz şeker serpin, kesik tarafı şekerin üzerine gelecek şekilde koyun iki hafta limon kurumadan saklanır.


Soyulmuş patateslerin kararmadan saklanabilmesi için:

Saklanacak kabın içine su, bir tutam tuz koyun. Buzdolabında saklayın gerektiği zaman suyla yıkayıp kullanın.


Patatesleri iyi muhafaza edin

Büyük miktarda patatesiniz var ise, torbanın içerisine bir adet elma koyun. 8 hafta boyunca filizlenmesini ve büzüşmesini önler. Patateslerinizi kuru ve serin bir yerde saklayın.Patates haşlarken:

Haşlama suyunun içine bir kaşık sirke konursa hem rengi sarı kalır hem de daha lezzetli olur.


Patates püresi

Patates pürenize değişik bir koku vermek istiyorsanız, içine bir miktar hindistan cevizi atın. Çok daha iyi tat verdiğini göreceksiniz.


Kurabiyeleri nasıl saklayalım?

Şeker oranı yüksek olan kurabiyelerin sertleşmesini önlemek için kurabiye kavanozunun içine 1-2 dilim kabuklu elma atın. Elmanın yayacağı dengeli nem kurabiyelerinizi iki hafta boyunca taze tutacaktır.


Bir avuç pirinç

Bisküvilerin ve kurabiyelerin taze kalması için, teneke bir kaba koyun ve yanına bir avuç pirinç bırakın; bayatlama sorunu ortadan kalkacaktır.


Dereotunu saklamak için:

Temiz bir havlu ile sarın ve naylon torbaya koyun, bu şekilde buzdolabına saklamaya bırakabilirsiniz.


Tazeliği gitmiş pörsümüş yeşillikleri canlandırmak için:

İki kaşık limon suyu karıştırılmış buzlu su dolu kabın içine koyun 1 saat buz dolabında bekletin.


Salata yaparken marul yapraklarını doğramak yerine elinizle koparın!

 Yeşil salata ve marulun yapraklarını yıkadıktan sonra bıçakla keserek doğramak yerine, elinizle koparın. Böylece vitamin kaybını önlemiş olursunuz.


Yeşil sebzelere renk veren, klorofil maddesidir.

Pişirdiğinizde sebzelerin bu yeşil rengi daha az kaybetmeleri için, önce bol buzlu suda bekleterek, klorofilin sabitleşmesini sağlayın.


Yeşil sebzeleri canlandırın

Satın alınıp buzdolabında saklanan yeşil sebzeler bir süre sonra canlılıklarının yitirirler. Tekrar canlı hale getirmek için ise, yıkanıp 10-15 dk. Kadar 2 litrelik suya katılmış 1 yemek kaşığı limon suyunda bekletilmesi yeterli olacaktır.


Çabuk bozulan yeşillikler

Maydanoz, dereotu, nane gibi çok çabuk bozulan yeşillikleri hiç zayi etmeden kullanmanın yolu; yıkadıktan sonra kesip buzlukta saklamaktır.


Havuç yapraklarını atmayın!

Satın aldığınız havucun yapraklarını atmayın, salatalarınızda kullanın. Çünkü bu yapraklarda kemik erimesini önleyen kalsiyum bol miktarda bulunuyor.


Patlıcan kabuğu deyip, geçmeyin...

Patlıcan kabuklarını iyice yıkayın, sirkede kaynatın ve sıvı yağ dolu bir kavanozda saklayın. Yavaş yavaş mantar tadı aldıklarını göreceksiniz. Bunları et yemeklerini ve pilavlarınızı çeşnilendirmek için kullanabilirsiniz.


Domatesin kabuklarını kolay soymak için..

..bıçağın sırtıyla domateslerin kabuklarını soyacağınız yönün tersine sürtün ve daha sonra soyun ya da domatesleri kaynar suda 1 dakika bekletin.


Tavuk eti

kızarmış tavukTavuk eti çabuk bozulan gıdalardandır. Son kullanıcı olan müşteriye ulaşıncaya kadar hijyenik ortamlarda saklanması bir zorunluluktur. Tavuk eti satın alındıktan sonra buzdolabında en fazla 1 gün bekletilip tüketilmelidir. Derhal tüketilmeyecek ise, temizledikten sonra plastik folyoya sarılarak derin dondurucuda bekletilebilir. Bu şekilde dondurulmuş etler *180 C’ de 3 ay kadar saklanabilir. Ayrıca, tavuk eti, et tahtası üzerinde kesilmelidir. Siyah etten farklı olarak mikroorganizmalara karşı daha dayanıksız olan tavuk etinin, mermer veya plastik üzerinde kesilmemesi gerekir.


Tavuk etini lezzetlendirin

Tavuk etinizin daha yumuşak, daha güzel kokulu ve daha lezzetli olması için pişirmeden önce tavuğu yarım limon ile iyice ovalayın ve sonra tavuğun üzerine ve içine rendelenmiş limon kabuğu koyun.


Etleri daha lezzetli yapın

Biftek, pirzola gibi etlere farklı bir tat katmak için, pişirmeden önce 1 kahve fincanı süt, 1 kahve fincanı soğan suyu, 1 kahve fincanı zeytinyağı karışımında marine edip, üzerini kapatıp 3-4 saat buzdolabında bekletin.


Yoğurt suyu

Yoğurttan daha fazla yararlanmak için suyunun atılmaması gerekir.Yoğurdun tüm vitamin ve mineralleri bu suda bulunmaktadır. Ayrıca, bu su yemeklere ekşi bir tat kazandırmak istenildiğinde de kullanılabilir.


Bamya pişirmeden önce

Ayıklanan bamyaları, pişmeden önce, 3 silme çorba kaşığı tuz ve 1,5 kahve fincanı sirkeyle hazırlanan karışıma yatırırsanız, (30 dakika) pişerken salyalarını bırakmasını önlemiş olursunuz. Ayrıca görünüşü ve lezzeti daha iyi olur.


Karnabahar pişirirken..

Karnabahar pişirirken yayılan kokuyu önlemek için, pişirme suyuna bir parça tuz ve iki kaşık sirke ilave edip, suyun üzerinde köpük oluşumunu bekledikten sonra, içine sebzeleri atmayı deneyin. Kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.


Nane, Adaçayı ve çekilmiş Ceviz

Nane, adaçayı ve çekilmiş cevizin pek çok yemekte kullandığınız beşamel sosa çok hoş lezzet kattığını biliyor muydunuz? Fakat bu aromalı otları, sos pişip ateşin söndürülmesine yakın, tencerenin içine ilave etmeye dikkat edin.


Bayat ekmek tarifi!

İnce ince dilimleyin üzerine az miktarda süt serpin ve kızgın yağda bir yüzünü kızartın. Ters çevirip üzerine domates ve taze kaşar peyniri koyun. Peynirler erimeye başlayınca üzerlerine kekik ve karabiber serpip sıcak sıcak servis yapın.


Portakalları soğuk suda tutun

Kış aylarında hepimizin vazgeçilmez içeceği C vitamini deposu portakal suyudur. Eğer portakalları sıkmadan önce, yarım saat soğuk suda bekletirseniz, sıktığınızda daha fazla portakal suyu elde edersiniz.


Pilavın içine patlıcan

Patlıcan kabuklarını soyduktan sonra içine sirke ve çok az zeytinyağı konmuş suda bir süre haşlayın. Daha sonra istediğiniz küçüklükte dilimleyin ve pilav yaparken içine karıştırın.Göreceksiniz pilavınız çok leziz olacak.


Reçel yaparken

recel-yapma
Reçel yapacağınız meyvaları iyice yıkayıp kurulamalısınız. Karıştırırken mutlaka tahta kaşık kullanmalısınız. Şekerlenmeyi önlemek için limon tozu yerine, limon suyu kullanın. Kavanozlara koyduğunuzda, iyice soğumadan ve üzerindeki hava kabarcıklarını kağıt havlu ile almadan kavanozun ağzını kapatmayın. Reçellerinizi serin ve karanlık yerde saklayın. (alıntıdır)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder