23 Ekim 2012 Salı

Mutfağımızdaki büyük tehlike!!!

 
MUTFAĞIMIZDAKİ BÜYÜK TEHLİKE;
KESME TAHTALARI

Belki çoğumuz pek farkında değiliz ama kesme tahtaları mutfağımızın vazgeçilmezleri arasında. Her gün kullandığımız ve hemen hemen her mutfakta yer alan kesme tahtalarına dikkat etmek sağlık açısından büyük önem taşıyor. Arizona Üniversitesi'nde görevli bir mikrobiyolog tarafından yapılan araştırmaya göre, bir evdeki kesme tahtasında klozet oturağından yaklaşık 200 kat daha fazla bakteri bulunuyor. 

Uluslararası Reader’s Digest dergisi kesme tahtalarınızı temizlemenin ve dezenfekte etmenin 6 farklı ve etkili çözümünü şu şekilde açıkladı. 


Kabartma tozu: Tahta ya da plastik kesme tahtalarını arasıra birer yemek kaşığı kabartma tozu, tuz ve su karışımından oluşan macun ile ovarak temiz tutabilirsiniz. Daha sonra sıcak suyla güzelce durulayın.

Ağartıcı: Kesme tahtalarının yüzeyini 2 litre suyun içine 1 çay kaşığı ağartıcı ilave ettiğiniz karışıma batırdığınız fırça ile ovun. Küçük daireler şeklinde ovun ve karışımın tahtanın içine emmemesine dikkat edin. Hafifçe ıslatılmış kağıt havlu ile silip kurutun, sonra temiz bir bezle hemen kurutun.

Hidrojen peroksit: Yüzde yüz garantili bir bakteri öldürücü olan hidrojen peroksit ile kesme tahtanızın üzerindeki bakterilerin çoğalmasıyla savaşabilirsiniz. Özellikle de et ya da tavuk kestikten sonra bu işleme daha çok ihtiyacınız olacak. Kesme tahtanızın üzerindeki mikropları öldürmek için sirkeyle sirmek için kağıt havlu kullanın, sonra başka bir kağıt havluyu da hidrojen peroksitle temizlemek için kullanın. Yüzde 3 oranında hidrojen peroksit kullanmanın zararsız olduğu belirtiliyor.

Limon: Soğan doğradıktan, sarımsak ezdikten, çiğ ya da pişmiş et ve tavuk kestikten ya da balık hazırladıktan sonra kesme tahtalarınızın güzel kokmasını istemez misiniz? Kokudan kurtulmak ve kesme tahtalarınızı dezenfekte etmek için yarım limon ile tahtanın tüm yüzeyini ovun ya da şişeden dökeceğiniz seyreltilmemiş limon suyu ile yıkayın.

Tuz: Ekmek tahtanızı ya da kesme tahtanızı su ve sabunla yıkadıktan sonra, tuza batırdığınız ıslatılmış bir bezle ovalayın. Tahtalarınız daha parlak olacaktır.

Sirke: tahta kesme tahtalarınızı temizlemek ve dezenfekte etmek için, her kullanımdan sonra sirkeyle silin. Sirkede bulunan asetik asit, iyi bir dezenfektandır. E.coli, Salmonella ve Staphylococcus gibi zararlı mikroplara karşı etkilidir. Tahtalarınızı asla su ve deterjanla yıkamayın, çünkü yüzeydeki tahta liflerin zayıflamasına neden olur. Tahtalarınızın dezenfekte edilmesinin yanında içine sinen kokuların giderilmesine ihtiyacı varsa, üzerine biraz kabartma tozu sürün ve sonra spreyle üzerine seyreltilmemiş sirke sıkın. Köpürmesini için 5-10 dakika bekleyin ve sonra temiz soğuk suya batırılmış bezle güzelce durulayın


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder